Informacje o VII edycji (2019÷2020) konkursu KOALA znajdują się tutaj.
Autor: Paweł Perekietka
21. scenariusz CS Unplugged
Do klasycznego zbioru 20 scenariuszy projektu Computer Science Unplugged dodano w 2015 roku jeszcze jeden uczący o tym, czym jest protokół w sieciach komputerowych.
Mogą Państwo zapoznać się z polską wersją pt. Kamienne tabliczki — protokoły komunikacji w sieci komputerowej.
Na język polski scenariusz przetłumaczył pan Michał Ślaski. Dziękujemy!
Wychowanków domu dziecka skoki w przyszłość techniki
W imieniu dr inż. Andrzej Urbańskiego, współpracującego z BezKomputera, prosimy o rozpowszechnienie informacji o poszukiwaniu wsparcia dla cennej inicjatywy edukacyjnej (technika i informatyka) skierowanej dla dzieci z domu dziecka.
Poniżej odnośnik do treści prośby pana Andrzeja.
Czytaj więcej: Wychowanków domu dziecka skoki w przyszłość techniki
Blog Wkramost (Piotr Prejbisz)
Uczestnicy czerwcowej konferencji mieli okazję poznać pana Piotra Prejbisza, autora książki „Zanim siądziesz do komputera” (nazywaną przeze mnie polskim CS Unplugged), matematyka, emerytowanego wykładowcę i redaktora wydawnictw dydaktycznych.
Warto zapoznać się z jego blogiem Wkramost (od pewnego mostu przez rzekę Wkrę). Przez wiele lat zamieścił na blogu wiele komentarzy do bieżących wydarzeń życia społecznego oraz, co szczególnie interesujące dla nauczycieli, wiele artykułów i wpisów dotyczących nauki i edukacji, zwłaszcza w kontekście historii (przeszłości) i przyszłości Polski. Ostatnio pisał m.in. o pomysłach na na przyszłą rolę Pałacu i Osi Saskiej w Warszawie. Polecam wpis pt. Przed-szkolna kryptografia w Saskim. Wcześniej warto zapoznać się z innym artykułem pana Piotra: Essential Feeling.
Przy okazji: Mamy jeszcze egzemplarze 2. wydania książki p. Piotra, które przygotowaliśmy na konferencję. Zainteresowanych (nieobecnych na konferencji) prosimy o kontakt.
„Informatyka bez komputerów też jest fajna”
„Na komputery przyjdzie czas. Zanim pożrą naszą uwagę i wciągną nas bez litości, zdołamy zrozumieć, jak działają.” Tymi słowami kończy się ciekawy artykuł pt. Informatyka bez komputerów też jest fajna, którego autorem jest pan Piotr Stanisławski, dziennikarz naukowy, nauczyciel informatyki i przyrody w szkole podstawowej, współautor bloga Crazy Nauka.
Dziękuję panu Andrzejowi Urbańskiemu za przesłanie odnośnika do artykułu. Zachęcam Państwa do dzielenia się informacjami o ciekawych inicjatywach w stylu CS Unplugged.
Łamacze szyfrów
Na prośbę p. Szymona Dąbrowskiego i zespołu lamaczeszyfrow.pl informujemy o kolejnej edycji bezpłatnego drużynowego konkursu pt. Gra kryptologiczna Ł a m a c z e s z y f r ó w.
Więcej informacji uczniowie znajdą na plakacie.
Konkurs matematyczno-informatyczny KOALA
Kopia strony konkursu KOALA, który w latach 2013–2018 organizowało V Liceum Ogólnokształcące w Poznaniu, jest dostępna tutaj. Wśród zasobów są ciekawe zadania, m.in. z algorytmiki.
6 edycja konkursu odbędzie się w II semestrze roku szkolnego.
Nowy adres mailowy do organizatorów to koala.konkurs@gmail.com
Wykład pt. Uczenie się przez dociekliwość (dr Svetla Boytcheva)
Za zgodą autorki udostępniamy zapis wideo (ze slajdami) wykładu pt. Uczenie się przez dociekliwość [ang. Inquiry-based learning], który na czerwcowej konferencji wygłosiła dr Svetla Boytcheva (Bułgarska Akademia Nauk).
Prezentacja PPI na konferencji IwE w Toruniu
Przewodnik po informatyce (PPI) będzie zaprezentowany w sesji referatów podczas XV konferencji „Informatyka w edukacji” na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Tekst referatu będzie dostępny na stronie internetowej konferencji.
Po konferencji
Dziękujemy za udział w konferencji 16 czerwca.
Gratulujemy zwycięzcom i wyróżnionym w konkursie na scenariusz lekcji.
Zwycięskie scenariusze znajdują się tutaj.
Na zdjęciu od lewej: p. Damian Kurpiewski (Toruń),
p. Natalia Kolan (Gostyń) i p. Maciej Grześkowiak (Poznań)
Przewodnik po informatyce będzie prezentowany 27 czerwca na konferencji „Informatyka w edukacji”. Więcej na temat toruńskiego spotkania nauczycieli można przeczytać na stronie iwe.mat.umk.pl