7 grudnia 2023 r. rozpoczęły się zapisy do XI edycji drużynowego konkursu matematyczno-informatycznego dla uczniów KOALA. Początek rozwiązywania zadań: 4.01.2024. Szczegóły – na stronie konkursu koala.poznan.pl.
Autor: Małgorzata Bednarska-Bzdęga
X drużynowy konkurs KOALA
5 grudnia 2022 r. rozpoczęły się zapisy do X edycji drużynowego konkursu matematyczno-informatycznego dla uczniów KOALA. Początek rozwiązywania zadań: 5.01.2023. Szczegóły – na stronie konkursu koala.poznan.pl.
Warsztaty „Przez sztukę do nauki” 4–5.07.2021
Od 4 do 5 lipca 2021 w Poznaniu odbędą się warsztaty „Kreatywnie o matematyce. Przez sztukę do nauki”. Ich celem jest popularyzacja idei naukowych w sposób interdyscyplinarny, zwłaszcza koncepcji matematycznych przez muzykę i ruch. Warsztaty odbędą się na żywo. Szczegóły można znaleźć na stronie warsztatów
Udział jest bezpłatny, ale ze względu na ograniczenia sanitarne obowiązują zapisy. Formularz zapisów znajduje się na powyższej stronie.
Organizatorami są: Polskie Towarzystwo Matematyczne, Akademia Muzyczna im.~Jana Ignacego Paderewskiego w Poznaniu, Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im.~Adama Mickiewicza w Poznaniu i Studio Muzyki Elektroakustycznej w Poznaniu.
VIII drużynowy konkurs KOALA
16 grudnia 2020 r. rozpoczęły się zapisy do VIII edycji drużynowego konkursu matematyczno-informatycznego dla uczniów KOALA. Początek rozwiązywania zadań: 21.01.2021. Szczegóły – na stronie konkursu koala.poznan.pl.
Zdalna konferencja 3.07.20: zwiastun CMSC’21
3 lipca 2020 odbyła się 3-godzinna konferencja zdalna, będącą zapowiedzią przyszłorocznej konferencji Creative Mathematical Sciences Communication. Na konferencję 3.07 złożyła się seria kilkunastominutowych wystąpień zaproszonych gości, dzięki którym można było „poczuć ducha” CMSC.
Nagrania z tego wydarzenia znajdują się na stronie CMSC’21.
konferencja Creative Mathematical Sciences Communication
Od 2 do 6 lipca 2021 na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM odbędzie się
piąta międzynarodowa konferencja Creative Mathematical Sciences Communication (pierwotnie zaplanowana na 3–7.07.2020 i przeniesiona z powodów epidemiologicznych). Konferencja gromadzi naukowców i nauczycieli, zwłaszcza
matematyki i informatyki, którzy dzielą się pomysłami naukowymi i dydaktycznymi. Jest otwarta na nowatorskie pomysły, zwłaszcza związane z
nauczaniem matematyki przez eksperymentowanie i aktywność ruchową.
Dla szerszej publiczności i nauczycieli, którym czas pozwoli jedynie na
jednodniowy udział w konferencji, przeznaczony będzie dzień otwarty (bez
wpisowego) 3.07, poświęcony grom dydaktycznym i matematyczno-algorytmicznym aktywnościom w terenie. Ten dzień będzie też okazją do przetestowania
eksperymentalnych pomysłów np. na lekcję matematyki wśród innych nauczycieli
i uczestników CMSC.
Zaproszeni goście:
Tim Bell, Uniwersytet w Canterbury, Nowa Zelandia
Michael Fellows, Uniwersytet w Bergen, Norwegia
Judith Gal-Ezer, Open University, Izrael
Bernahrd Ganter, Politechnika w Dreźnie, Niemcy
Jerzy Pogonowski, UAM, Poznań
Dr. Schaffer and Mr. Stern Dance Ensemble, USA
Rejestracja: przez stronę cmsc.wmi.amu.edu.pl
Więcej informacji na stronie konferencji.
Warsztaty 16.09.19 o informatyce bez komputera
16 września 2019 na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM odbyły się warsztaty dla nauczycieli i studentów „Lekcje informatyki bez komputera – kolorowanie grafów i szyfrowanie”. Poprowadzili je prof. Frances Rosamond i prof. Michael Fellows z Uniwersytetu w Bergen – współtwórcy światowego projektu edukacyjnego CS Unplugged, eksperci w popularyzacji matematyki i informatyki.
W czasie warsztatów zaprezentowano różne pomysły na zabawy aktywizujące uczniów a jednocześnie przekazujące fundamentalne dla informatyki idee, dotyczące grafów i kryptologii.
VI konkurs KOALA
7 lutego 2019 r. rozpoczęła się VI edycja drużynowego konkursu dla uczniów KOALA. Szczegóły – na stronie konkursu koala.poznan.pl.
Konferencja 16.06 „Informatyka w szkole – z komputerem i bez”
16 czerwca 2018 r. na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM odbyła się konferencja „Informatyka w szkole – z komputerem i bez komputera” dla nauczycieli informatyki i matematyki wszystkich szczebli edukacji szkolnej, jak również dla studentów. szczegóły
Konkurs na scenariusz lekcji bez komputera
30 kwietnia 2018 r. zakończył się konkurs na scenariusz lekcji informatyki bez komputera. Dziękujemy wszystkim nauczycielom, którzy przysłali scenariusze. Wyniki konkursu:
- dwie równorzędne pierwsze nagrody: Natalia Kolan z Gostynia za scenariusz „Zaprogramuj mnie!” i Maciej Grześkowiak z Poznania za scenariusz „Pudełkowy komputer”;
- wyróżnienie: Damian Kurpiewski i Krzysztof Skowronek z Torunia za scenariusz „Rekurencja”.
Serdecznie gratulujemy!